جدیدترین فیلم و سریال ها

بررسی فیلم Thor: Love and Thunder ثور: عشق و آذرخش

دنیای ابرقهرمانی و سینمای فانتزی که وابستگی شدیدی به جلوه‌های ویژه و امکانات فنی دارد، با رشد و توسعه دنیای دیجیتال و ورود شرکت‌های عظیم و سرمایه‌گذاران ثروتمند، رشد و توسعه بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. پروژه‌ی جاه‌طلبانه‌ی مارول یکی از بزرگترین دنیاهای فانتزی و ابرقهرمانی است. مارول تلاش دارد دنیایی از داستان‌های ابرقهرمانی و متقاطع بسازد که در نهایت به یک حماسه ختم شود. بررسی دنیای مارول و ویژگی‌های آن مقال ويژه‌ای طلب می‌کند اما در این یادداشت تلاش داریم به فیلم ثور:‌ عشق و آذرخش بپردازیم. برای دانلود رایگان فیلم Thor: Love and Thunder 2022 با دوبله اختصاصی از سایت ۲۴مووی استفاده نمایید.

ثور: خدایی قدرت‌مند و محبوب

ثور به عنوان یکی از قوی‌ترین خدایان و از طرفی یک از محبوب‌ترین آن‌ها در بین مخاطبان، از اعضای اصلی گروه انتقام‌جویان است. تا کنون ۴ فیلم با محوریت او ساخته شده که در این دنیای سینمایی اتفاق کم‌نظیری است و نشان از محبوبیت او دارد. در ابتدای فیلم شاهدیم که کورگ (Korg) داستان زندگی او را برای تعدادی کودک تعریف می‌کند. آنچه کورگ می‌گوید انتخابی حساب شده است که قرار است سرگذشت ثور را که محور اصلی داستان است، بسازد. از همین بخش می‌توان به ایرادات اساسی ثور: عشق و آذرخش ورود کرد. برای دانلود رایگان فیلم Thor: Love and Thunder 2022 با دوبله اختصاصی و همچنین مشاهده‌ی دیگر آثار دنیای سینمایی مارول می‌توانید از سایت ۲۴ مووی استفاده کنید.

سه روایت مجزا و شروعی از هم گسسته

ما در شروع داستان ثور: عشق و آذرخش با همچون روایتی روبه‌رو هستیم. گور یا قصاب خدایان (با بازی کریستین بیل) که بنده‌ای مومن به خدای خویش (راپو) است، دخترش را از دست می‌دهد و وقتی با خدای خود رو در رو می‌شود، او را موجودی خودخواه و بدطینت می‌بیند که نه تنها دخترش را به او برنمی‌گرداند، بلکه او و دیگر موجودات فانی را به تمسخر می‌گیرد. گور خواهان پاداشی ابدی است اما راپو هدف زندگی بی‌ارزش بندگانش را همانا رنج کشیدن برای خدای خود می‌داند.
این ملاقات زمانی رخ داده که صاحب شمشیر نفرین شده‎ی نکروس، توسط راپو کشته شده و ضیافتی به این منظور ترتیب داده شده است. در حالی که گور ایمانش را به راپو از دست داده، توسط نکروس انتخاب می‌‎شود تا برای انتقام، همه خدایان را بکشد و به «ابدیت» برود. آنجا می‌تواند دوباره دخترش را به دست‌آورد. برای دیدن سرگذشت شرور داستان دانلود رایگان فیلم Thor: Love and Thunder 2022 با دوبله اختصاصی از سایت ۲۴ مووی استفاده کرده و همزمان از دیگر آثار ابرقهرمانی با دوبله اختصاصی لذت ببرید.

بخش دیگر آغاز فیلم به معرفی شخصیت جین فاستر اختصاص دارد. جین که در قسمت قبلی ثور (رگنوراک) حضور نداشته و دانشمند علم فیزیک است، درگیر بیماری پیشرفته سرطان شده است. درمان بر روی او اثر نداشته و او در عین ضعف و بیماری، نگران ادامه تحقیقاتش است. جین در ادامه‌ی فرآیند درمانش ، متوجه می‌شود که پتک ثور (میولنیر) به صاحب آن سلامتی و نیرو می‌بخشد. جین به نیوآزگارد یا شهر جدید آزگارد می‌رود و آنجا مشخص می‌شود که او صلاحیت به دست گرفتن پتک ثور را دارد و تبدیل به نسخه‌ی مونث ثور یا مایتی‌ثور می‌شود. برای دیدن اولین حضور سینمایی مایتی‌ثور در دنیای سینمایی مارول و دانلود رایگان فیلم Thor: Love and Thunder 2022 با دوبله اختصاصی به سایت ۲۴ مووی بروید.
این‌ها مقدمه‌ای برای شروع داستان اصلی فیلم ثور: عشق و آذرخش است. مقدمه‌ای طولانی که تلاشی برای دراماتیک کردن آن‌ها صورت نگرفته و به ابتدایی‌ترین شکل ممکن توسط یک راوی بیان می‌شود. گور به صورت ناگهانی از یک مومن تبدیل می‌شود به یکی از قوی‌ترین و قدرتمندترین شرورهای دنیای مارول. زمینه‌چینی و پرداخت اتفاقات، بسیار ابتدایی و غیرقابل باور است. سرگذشت ثور و جین نیز کلیشه‌ای است. جین مانند ملودرام‌هایی سطحی درگیر یک بیماری لاعلاج می‌شود و ثور دچار ملال و کسالت.

نویسندگان حتی تلاش نکرده‌اند این خرده داستان‌های سطحی را به گونه‌ای طراحی کنند که علتی دراماتیک و سینمایی برای تعریف آن‌ها وجود داشته باشد. پس از گذشت سی دقیقه از فیلم و پس از حمله گور به آزگارد جدید، تازه هر سه شخصیت در یک مکان با یکدیگر روبه‌رو می‌شوند. وایتیتی حتی در صحنه نبرد هم دست از فلاش‌بک برنمی‌دارد و در صحنه رویارویی ثور و جین، زمانی را برای معرفی داستان آشنایی و عشق و جدایی این دو تلف می‌کند. در ادامه گور به آزگارد حمله کرده و تعدادی از بچه‌ها را می‌دزد. برای دانلود رایگان فیلم Thor: Love and Thunder 2022 با دوبله اختصاصی از سایت ۲۴ مووی استفاده نمایید.

بررسی فیلم Thor Love and Thunder ثور عشق و آذرخش

بررسی فیلم Thor Love and Thunder ثور عشق و آذرخش

شروع ماجرا و نبردی کم رمق

هدف گور کشتن خدایان است اما معلوم نمی‌شود چرا باید کودکان را بدزدد (البته آزگارد شهر خدایان است و هر کدام از این بچه‌ها صاحب نیرویی ویژه خواهند شد اما اشاره‌ای به آن نمی‌شود). طی یک نبرد که بیشتر جلوه‌های ویژه در آن مشهود است تا یک نبرد واقعی، گور بچه‌های آزگاردی را به جهان سایه‌ها منتقل می‌کند. حدود دقیقه‌ی پنجاه، تازه کنش اصلی و کشمکش بزرگ داستان مشخص می‌شود، چیزی که ضعفی عمده برای فیلم‌نامه است. ثور و گروهش طی یک مکالمه کوتاه تصمیم می‌گیرند که به مقر خدایان بروند و تیم قدرت‌مندی برای جنگ با گور تشکیل دهند. آنجا خدایان قدرت‌مندی مثل زئوس و دیگران هستند که به آن‌ها در جنگ با گور یاری خواهند رساند. دانلود رایگان فیلم Thor: Love and Thunder 2022 با دوبله اختصاصی از سایت ۲۴مووی را از دست ندهید.

سفر به تالار زئوس: هیاهوی بسیار برای هیچ

حال برای سفر به مقر خدایان نیاز به وسیله‌ای دارند که این امکان را فراهم کند. این موضوع اگرچه از نظر ارزش داستانی، بخش فرعی فیلم ثور: عشق و آذرخش محسوب می‌شود اما هسته‌ای داستانی است که می‌توانست با پرداختی جذاب، قسمت مهمی از فیلم را تشکیل دهد که باز هم با چند دیالوگ ساده مشکل حل شد. به نظر می‌رسد جنگ ابتدایی ثور که در نتیجه پیروزی در آن، دو بز بزرگ هدیه گرفت و داستان ساخت یک کشتی برای رفتن به مقر خدایان، تنها برای ساختن کشتی بامزه‌ای است که توسط این بزها رانده می‌شود. یعنی هر چقدر طراحی بصری و حضور این بزها بانمک است، حضور داستانی آنها منطق روایی ندارد.

ورود به تالار زئوس و وقایع رخ داده در آنجا، در کلیت داستان هیچ نقشی ندارد و به سادگی می‌توان از آن صرف نظر کرد. تیم سازنده گویی به یاد داشته عبور از مرحله‌ی خدایان نیاز به چالش دارد و برای آن‌ها چالشی در نظر گرفته اما ساده‌‌ترین آن‌ها را. مثلا ورود به این تالار نیاز به دعوت‌نامه دارد که ثور و دوستانش فاقد آن هستند اما والکیری به سادگی لباس‌های خدایان احساسات را از آن‌ها گرفته و این گروه وارد تالار می‌شوند. در اینجا نیز مطرح کردن درخواست آن‌ها بر اساس یک اتفاق کاملا تصادفی است: پچ پچ آنها باعث ناراحتی زئوس شده و ثور برای توضیح به صحنه طراحی شده در تالار می‌رود و درخواست کمکش را به گوش زئوس می‌رساند.

در نهایت از ایده ساخت ارتشی قدرت‎مند به اینجا می‌رسند که سلاح زئوس یعنی آذرخش او را قرض بگیرند. زئوس که همچون راپو در ابتدای فیلم خدایی خوش‌گذارن و لاقید ترسیم شده و دیگران برایش اهمیتی ندارند، با این خواسته نیز مخالفت می‌کند. اما در نهایت ثور، والکیری، جین فاستر و کورگ طی یک نبرد، آذرخش را از او می‌گیرند. نبردی که هم به دلیل حاشیه‌ای و بی‌اهمیت بودنش و هم به دلیل پرداخت بیش از اندازه سرخوشانه‌ای که دارد، هیچ حساسیت و جذابیتی برای مخاطب ایجاد نمی‌کند. صحنه حضور در تالار زئوس به جز شکوه و جلال ظاهری، چیز دیگری برای مخاطبش ندارد. برای دیدن زئوس و دیگر خدایان و دانلود رایگان فیلم Thor: Love and Thunder 2022 با دوبله اختصاصی می‌توانید از سایت ۲۴مووی استفاده نمایید.

بررسی فیلم Thor Love and Thunder ثور عشق و آذرخش

بررسی فیلم Thor Love and Thunder ثور عشق و آذرخش

قبل از رسیدن به دنیای سایه‌ها و نبرد با گور، صحنه‌های عاشقانه‌ای ترتیب داده شده که علاوه بر قابل پیشبینی بودن، فقط باعث ایجاد وقفه در روند داستان اصلی شده. آغاز رویارویی ثور و گروهش با گور بدون مقدمه شکل می‌گیرد و هر کدام دیالوگ‌هایی کلیشه‌ای و شعاری رد و بدل می‌کنند. انگار هدف، تنها به تعویق انداختن نبرد نهایی است. این مشکل از عدم طراحی داستان، لاغر بودن بدنه اصلی داستان و نبرد دو قطب اصلی یعنی قهرمان و شرور است.
در مرحله‌ی بعدی مبارزه با گور، والکیری زخمی می‌شود و به پیشنهاد جین، گروه دنیای سایه را برای نجات او ترک می‌کنند و در حین بازگشت به شهر جدید آزگارد، ثور، تبرش (استورم‌ بریکر) را هم از دست می‌دهد. با زخمی شدن والکیری و کورگ، پیشرفت بیماری جین و از دست دادن تبرش، حال ثور باید به تنهایی و فقط با آذرخشی که از زئوس دزدیده به نبرد با گور بپردازد.
گور از تبر ثور برای باز کردن دریچه‌ی ابدیت استفاده می‌کند. گویی از ابتدا و بدون هیچ مقدمه‌چینی و توضیحی از قبل، نقشه‌اش همین بوده. ثور خودش را به بچه‌ها می‌رساند و برای زمانی کوتاه بخشی از قدرتش را به آن‌ها انتقال می‌دهد و ارتشی از بچه‌ها می‌سازد. در نبرد نهایی باز هم دکتر جین یا ثور توانا به کمک ثور می‌آید اما گور موفق می‌شود به ابدیت برسد. ابدیت جایی است که اولین نفری که به آنجا برسد آرزویش برآورده می‌شود. گور دخترش را برمی‌گرداند و با سخنرانی ثور به جای نابودی خدایان، عشق را انتخاب می‌کند. جین نیز در آغوش ثور می‌میرد و تبدیل اسطوره‌ای در آزگارد و راهی والهالا می‌شود. در لحظات آخر ثور به گور که در حال مرگ است، قول می‌دهد که از دختر او محافظت کند. ثور اگرچه دکتر جین را از دست می‌دهد اما مسئولیت دختر گور را برعهده می‌گیرد و عشقش را نثار او می‌کند.

استراتژی اشتباهی که به قیمت تباهی فیلم تمام می‌شود

هر ژانر داستانی و سینمایی برای بقای خود به ناچار با دیگر ژانرها ترکیب خواهد شد و با حفظ شاکله‌ی اصلی خود، ویژگی‌هایی از دیگر ژانرها را جذب می‌کند. در این فیلم نیز همان‌گونه که از اسمش پیداست، قرار بود که ماجرایی عاشقانه در کنار یک داستان ابرقهرمانی، فیلم را بسازد. اما آنچه مشهود بود، عدم موفقیت سازندگان در اجرایی کردن این ایده بود. صحنه‌های عاشقانه یا آشنایی‌ها و مرگ‌ها بیشتر شبیه یک وصله ناجور بود تا صحنه‌هایی سینمایی. شمایل بازیگری ناتالی پورتمن در نقش ثور توانا نیز به عدم باورپذیری این صحنه‌ها کمک دوچندان می‌کرد.

بررسی فیلم Thor Love and Thunder ثور عشق و آذرخش

بررسی فیلم Thor Love and Thunder ثور عشق و آذرخش

مارول از ابتدای شروع پروژه‌ی سینمای‌اش، تاکید ویژه‌ای بر طنازی شخصیت‌هایش داشت. لایه‌های ظریفی از طنازی در تمامی کارکترها و فیلم‌های مارول دیده می‌شود که گاهی یکی از دلایل محبوبیت و موفقیت این آثار سینمای‌اند. مانند شخصیت مرد آهنی یا شخصیت دکتر استرنج. اما در ثور:‌ عشق و آذرخش این طنازی و حاضر جوابی کار را به جایی رسانده بود که داستان را متوقف کرده و به جای آن صحنه‌هایی که وجودشان ضرورتی برای خنداندن مخاطب ندارند، در فیلم گنجانده شده. مانند صحنه‌ای که یکی از جنگجویان دستش را از دست داده اما تلاش می‌کند که طناز باشد.
ثور: عشق و آذرخش نه تنها در بین سینمایی‌هایی که با محوریت شخصیت ثور ساخته شده اثر ضعیفی به حساب می‌آید بلکه در بین مجموعه آثار مارول هم چندان جایگاهی به دست نمی‌آورد. باید امیدوار بود این اتفاق تنها یک استراتژی غلط برای این فیلم بوده و قرار نیست دیگر آثار مارول نیز به همین منوال ساخته شوند.

بلاگ های مرتبط